Wybór i pielęgnacja podłóg drewnianych

cyklinowanie Warszawa

Budując dom, czy też dokonując kompleksowego remontu mieszkania, pośród wielu ważnych decyzji, jakie należy podjąć, jedna z nich z pewnością będzie dotyczyć podłogi. W zależności od danego pomieszczenia, wybrać będzie trzeba najbardziej odpowiadający rodzaj wykończenia. O ile w pomieszczeniach takich jak łazienka czy też kuchnia, przez zdecydowaną większość inwestorów wybierane są różnego rodzaju płytki, to już w przypadku pokoi sprawa wygląda inaczej.

Współcześnie oferowane są różnorakie typy nawierzchni. Różnią się one właściwościami użytkowymi, estetyką czy też ogólną funkcjonalnością. Wśród nich, szczególne warte polecenia, pod wieloma względami, są deski podłogowe. Osoba, która zdecyduje się na podłogę z drewna, do wyboru ma kilka jej rodzajów.

Po pierwsze, będzie to mógł być parkiet lity, który odznacza się znaczną grubością warstwy użytkowej. Może być on układany na każdego rodzaju podłożu. Tworzące go deszczułki tworzyć mogą różne wzory. Bardzo podobny do litego jest parkiet lamelowy. Jest on cieńszy, lecz z racji na swą niższą cenę, jest bardzo często wybierany. Kolejny typ drewnianej podłogi stanowi mozaika. Posiada niezbyt grubą konstrukcję oraz mniejszy rozmiar od paneli drewnianych. Znakomicie sprawdza się w miejscach odznaczających się dużą intensywnością użytkowania.

Warszawa cyklinowanie

Przed ostatecznym wyborem dobrze dokładnie zastanowić się, gdzie dana nawierzchnia drewniana będzie położona, a także czy efekt jaki da, będzie odpowiedni do danego wnętrza. Oprócz doboru typu nawierzchni, wybrać należy również rodzaj drewna, z jakiego parkiet czy też mozaika będą wykonane. W przypadku drewna krajowego, dużym powodzeniem cieszy się dąb. Podłoga wykonana z drewna dębowego będzie podłogą wytrzymałą, odporną na ścieranie. Wysoką twardość, większą nawet od dębu, ma drewno jesionowe. Pomieszczenia intensywnie użytkowane, dzięki parkietowi czy też mozaice z jesionu uzyskają bardzo dobrą nawierzchnie. Innym drewnem krajowym, również bardzo często stosowanym jest buk. Istnieje także duży wybór drewna egzotycznego (jak m.in. bambus, teak, jatoba), które również idealnie sprawdzają się jako materiał na podłogę. W przypadku jakichkolwiek wątpliwości czy też pytań, warto zwrócić się do fachowców. Takich jak na przykład firma MASTER Parkiet (mająca swoją siedzibę w mieście Warszawa), która oprócz montażu podłóg drewnianych, zajmuje się także profesjonalnym doradztwem w tej dziedzinie.

Gdy decyzja o wyborze rodzaju podłogi zostanie podjęta i stosowny parkiet zostanie zakupiony, należy pamiętać o jego należytym przechowywaniu. Niewskazane jest, aby opakowania otwierać wcześniej, niż przed samym montażem. Natomiast wszelkie prace typu malowanie bądź tynkowanie, należy obowiązkowo wykonać przed położeniem parkietu. Oprócz samego parkietu, zaopatrzyć się należy w odpowiednie listwy wykończeniowe oraz cokoły. Stanowią one bowiem istotny element wykończenia wnętrza i dopiero dzięki nim można w pełni cieszyć się z położonego parkietu.

Jednakże zanim ten moment radości nastąpi, musi nastąpić montaż. Wymaga on stosownych umiejętności oraz precyzji, dlatego też warto w tej kwestii zaufać fachowcom. Zadbają oni o odpowiednie podłoże, czy też zastosują stosowne środki gruntujące. Natomiast gdy parkiet znajdzie się już na podłodze i nastąpi jego normalne użytkowanie, nie należy zapominać o odpowiedniej pielęgnacji drewna. Na rynku dostępne są różnego rodzaju środki, które nadają się do tego znakomicie. Zdarzyć się może jednak, że drewno z biegiem czasu stanie się wytarte bądź zmatowieje. Wtedy należy zastosować cyklinowanie.

Cyklinowanie w Warszawie

cyklinowanie w Warszawie

Odpowiednie szlifowanie parkietu sprawi bowiem, że stanie się on znów równy, a zniszczenia zostaną usunięte. Takie prace można przeprowadzić samodzielnie (odpowiednim papierem ściernym), bądź też za pośrednictwem specjalnego urządzenia – cykliniarki. W tym przypadku polecane jest wynajęcie ekspertów (jak wspomniana firma MASTER Parkiet Warszawa), którzy starannie doprowadzą parkiet do dawnej jakości.