Poradnik: parkiet barwiony

Zmiana koloru parkietu to czynność, która osobom bez doświadczenia przysparza ogromu trudności. Jaką wybrać bejcę? Wodną, spirytusową, a może olej? Internet podpowiada wiele sprawdzonych i niesprawdzonych rozwiązań. A jak jest naprawdę?

Podstawowym warunkiem uzyskania zamierzonego efektu, jest bardzo staranne doszlifowanie powierzchni parkietu przeznaczonego do barwienia. Kolor boleśnie wyeksponuje każdą najmniejszą rysę po materiałach ściernych. Poświęć więc odrobinę więcej czasu na doszlifowanie parkietu.

Mając doświadczenie przy renowacji parkietów, rekomendujemy sposób, z którego sami często korzystamy: po dokładnym wyszlifowaniu i odpyleniu parkietu nakładamy przy pomocy stalowej blachy lub polerki z wełnianym padem produkt Bona Craft Oil 2K (ma szeroką paletę kolorów). W ten sposób unikamy tzw. "nakładek". Należy pamiętać, że olej musi odparować, czyli schnąć przez około 48h. Po tym czasie aplikujemy dwie warstwy lakieru Bona Traffic lub Bona Traffic HD. Aby uzyskać trwałe połączenie warstwy lakieru z olejem, konieczny jest lakier dwuskładnikowy, czyli z utwardzaczem.

Dla laików, chcących wybielić parkiet, bardzo łatwym w użyciu i skutecznym produktem będzie lakier Bona White. Jest to lakier podkładowy, nadający parkietom wybielony wygląd po jedno lub kilkukrotnej aplikacji. Najlepsze rezultaty można osiągnąć w połączeniu z lakierami Bona w wersji Natural, Extra Mat lub Mat. Można też aplikować Bona Traffic. Jest to bardzo prosty sposób, który wymaga tylko wałka i odrobiny cierpliwości.

Życzymy udanych realizacji!