Jak przywrócić drewnu jego dawny blask?

Parkiet jest trwałym i solidnym sposobem na wykończenie podłogi, a jego zaletą jest to, że można go odnawiać. Dzięki temu parkiet po latach może wyglądać tak, jakby dopiero co został położony na podłodze. Renowacja parkietu jest procesem polegającym na starciu jego wierzchniej warstwy i powtórnym pomalowaniu lakierem. Jak przeprowadza się renowację parkietu? Takie usługi świadczą między innymi profesjonalne firmy zajmujące się sprzedażą parkietów i usługami parkieciarskimi. Do grona tychże firm zalicza się firmę Master-parkiet.pl. W ofercie usług firma ta posiada renowację parkietu. Taka renowacja nosi nazwę cyklinowania. Jak wygląda cyklinowanie i czy zawsze taką usługę można przeprowadzić?

Czy renowacja podłóg jest konieczna?

Podłogi parkietowe mogą być bardzo intensywnie eksploatowane i nie powinno to mieć na nie destrukcyjnego wpływu. Jeśli tylko parkiet został wykonany poprawnie, z wysokiej wytrzymałości drewna, posłuży nam przez wiele lat, nawet w pomieszczeniach, w których dużo się chodzi także w obuwiu. Jednakże, po kilku latach korzystania z podłogi parkietowej może zdarzyć się, że nie będzie ona wyglądała już tak, jak w kilka dni po położeniu. Pojawią się na niej rysy – głębsze i płytsze – oraz inne uszczerbki. W takiej sytuacji nie trzeba wymieniać zniszczonych elementów parkietu na nowe klepki. Wystarczy cały parkiet poddać cyklinowaniu, czyli dokonać kompleksowej usługi renowacji podłogi. Tym też różnią się parkiety drewniane od popularnych paneli laminowanych. Można je odnowić i to niskim kosztem, dzięki czemu przedłużymy ich żywotność nawet kilkukrotnie. Jeśli deszczułki, czyli klepki, z którego wykonany jest parkiet, mają tylko odpowiednią grubość, to wówczas można wiele razy, co kilka lat, dokonywać cyklinowania parkietu.

Cyklinowanie – skuteczna renowacja parkietu

Proces ten wymaga wykorzystania specjalistycznych urządzeń i narzędzi, które fizyczne zedrą pierwszą, zniszczoną warstwę parkietu. Dlatego też klepki parkietu nie mogą być zbyt cienkie, ponieważ przy cyklinowaniu mogłyby ulec zniszczeniu, a parkiet trzeba był kłaść jeszcze raz.

Jak wygląda cyklinowanie?

Renowacja podłogi parkietowej opiera się przede wszystkim na procesie cyklinowania. Drewno z biegiem lat może być porysowane i ulec zmatowieniu. Blask i dawny wygląd parkietowi nadamy dzięki cyklinowaniu. Polega ono na szlifowaniu parkietu, dzięki czemu staje się on ponownie równy. Wszelkie drobne i większe zniszczenia zostają dzięki precyzyjnemu szlifowaniu usunięte. Parkiet nie jest ścierany na dużą głębokość. Musi ona zostać bezpiecznie dobrana do grubości klepek, z jakich wykonany jest parkiet. Fachowiec powinien ocenić, czy w ogóle parkiet, jaki położony jest w domu klienta, nadaje się do cyklinowania.

Cyklinowanie – samodzielnie czy z pomocą specjalistów? Jakie ceny cyklinowania oferuje Warszawa?

Prace polegające na szlifowaniu podłogi parkietowej można przeprowadzić samodzielnie, albo zlecić je specjalistom. Usługi fachowców mogą się bardziej opłacać – w cenę wliczona jest robocizna i wszelkie niezbędne do prac materiały. Bardzo korzystny jest cennik firmy Master-parkiet.pl. Jeśli decydujemy się na cyklinowanie samodzielnie, musimy liczyć się z tym, że będziemy musieli ręcznie zeszlifować wierzchnią powierzchnię parkietu przy użyciu odpowiedniego papieru ściernego. Łatwiej takie prace wykonuje się za pośrednictwem specjalnego urządzenia – cykliniarki. Profesjonaliści potrafią obsługiwać cykliniarkę i doprowadzą oni parkiet do jego dawnej świetności i jakości. Ostatnim etapem po wyszlifowaniu podłogi i usunięciu z niej wszelkich pyłów, będzie jej polakierowanie.