Wszystko o: bejca do parkietu

Czym jest bejca do parkietu?

Bejca jest impregnatem do barwienia drewna. Po nałożeniu wnika w strukturę drewna i barwi jego powierzchnię - jednocześnie zachowany jest rysunek słojów. Bejca pomaga wyrównać barwę podłoża i zamaskować różnice pomiędzy odcieniami.

Jak nakładać bejcę, by uzyskać piękny efekt?

Parkiet dokładnie oczyść. Jeśli w przeszłości był on lakierowany lub olejowany – trzeba go także dokładnie wycyklinować. Czynność tę najlepiej zlecić wykwalifikowanym firmom, jak MASTER Parkiet pod klucz!. Firmy posiadają profesjonalny sprzęt do cyklinowania parkietów, co zapewnia najwyższy standard świadczonych usług.

Po oczyszczeniu wykonaj test wybranej bejcy na małym fragmencie parkietu w niewidocznym miejscu. Bejce są produktami trwale barwiącymi powierzchnię drewna, więc przed ich zastosowaniem na całą powierzchnię powinieneś się upewnić, jaki efekt daje wybrana bejca.

Jeżeli test wypadł pozytywnie, możesz rozpocząć bejcowanie całego parkietu. Preparat należy nakładać za pomocą pędzla zaś jego nadmiar usuwać na bieżąco ściereczką z miękkiej tkaniny. Jeśli nasza podłoga jest z desek, każdą deskę bejcujemy osobno. Na pozostałych podłogach bejcę aplikujemy wzdłuż słojów drewna.

Bejcę pozostaw do wyschnięcia na około cztery godziny. Po tym czasie, gdy podłoga jest już sucha, możesz ocenić, czy stopień zabarwienia Cię satysfakcjonuje. Możesz nałożyć drugą warstwę preparatu, jeśli barwa powinna być mocniejsza.

Na koniec podłogę należy odpowiednio zabezpieczyć przed zniszczeniem i uszkodzeniami mechanicznymi. Koniecznie należy pokryć ją odpowiednim lakierem zabezpieczającym parkiety. Na rynku dostępne są lakiery matowe, półmatowe oraz dające wysoki połysk lakierowanej podłodze.