Wszystko o: lakier do parkietu

Na rynku dostępne są dwa rodzaje lakierów: rozpuszczalnikowe oraz wodne. Wbrew powszechnemu przekonaniu lakiery na bazie wody nie są wcale gorsze. Oba typy charakteryzują się dużą wytrzymałością na oddziaływanie czynników mechanicznych takich jak przesuwanie mebli, rysy, itd.

Lakiery rozpuszczalnikowe

Są dość proste w aplikacji i nie wymagają szczególnych umiejętności, ale podczas lakierowania wydzielają szkodliwe opary. Producenci rekomendują bardzo dokładne wywietrzenie pomieszczenia, w którym używano lakieru rozpuszczalnikowego, zanim zacznie się w nim przebywać. Może to jednak zająć od kilku tygodni nawet do kilku miesięcy.

Lakiery wodorozcieńczalne

Są dobrą alternatywą dla lakierów rozpuszczalnikowych. Mają taką samą odporność na uszkodzenia mechaniczne i nie wydzielają prawie żadnego zapachu podczas aplikacji. To oczywiście dlatego, że rolę rozpuszczalnika odgrywa tu woda.

Lakiery poliuretanowe

To najbardziej popularny i najczęściej wykorzystywany przez parkieciarzy typ lakieru. Doskonale współpracują z parkietem dzięki dużej elastyczności. Są też bardzo wytrzymałe, a ich aplikacja - stosunkowo łatwa.