Historia ponad 100-letnich desek

Mamy ponad 100-letnie deski. Dom w Trójmieście, a w nim deski świerkowe, które po renowacji mają przypominać pokład na okręcie. Wsłuchując się w słowa właścicieli, postanowiliśmy stworzyć efekt, który nas samych ostatecznie pozytywnie zaskoczył.

Obraz zastanych desek podłogowych był taki jak wielu innych, które kiedyś zostały pomalowane farbą olejną. Wspomnieniem tamtych prac była krusząca się, brązowa fuga pomiędzy deskami. Aby się jej pozbyć, szpary pomiędzy deskami zostały wyfrezowane, czyli oczyszczone i przygotowane do dalszej pracy.

Korek

Następnym etapem było... mozolne przycinanie i wklejanie pasków naturalnego korka. Czynność bardzo czasochłonna, precyzyjna, monotonna, ale warta efektu.

Dlaczego zdecydowaliśmy się na montaż korka?

Drzewo w lesie, a potem drewno w domu nawet po wielu latach od ścinki żyje i nadal pracuje. Szczególnie tak wrażliwe na zmiany wilgotności długie deski świerkowe. Dwa razy w roku, wiosną i zimą, mamy duże skoki wilgotności powietrza. Zimą grzejemy, a drewno, oddając wilgoć, kurczy się. Latem z kolei pęcznieje, chłonąc wilgoć z powietrza. I właśnie dlatego padło na korek - każda inna szpachla będzie się wykruszać.

Cyklinowanie i lakierowanie

Kolejną czynnością było cyklinowanie parkietu. Po obróbce desek czterema granulacjami papieru ściernego o ziarnach 36, 60, 80 i 100 mogliśmy wejść z naszą polerką Bona Flexi Sand z innowacyjnym systemem talerza Power Drive. Jeżeli w trakcie cyklinowania nasze oko coś przeoczyło, to ta maszyna to naprawi, zostawiając po sobie idealną gładź drewna.

Po dokładnym odpyleniu - używając do tego wielofunkcyjnego systemu odbioru pyłu Bona DSC 70 - położyliśmy lakier podkładowy Bona Natural Primer, aby zachować prawdziwie naturalny wygląd surowego drewna. Warto wspomnieć o tym, że lakier Bona Natural można nałożyć w jednej lub dwóch warstwach, zależnie od oczekiwanego efektu. Im więcej warstw, tym kolor będzie jaśniejszy.

Ostatnim etapem była - w celu polepszenia efektu naturalnego drewna i zabezpieczenia go na długie lata - aplikacja lakieru Bona Traffic Natural. Lakier ten daje efekt bardzo przypominający surowe, wyszlifowane drewno. Oczywiście wykonaliśmy też międzywarstwowe matowienie lakieru, aby pozbyć się zjeżonych włosków z drewna.

Pielęgnacja powłoki lakierniczej

Aby polakierowany parkiet zawsze wyglądał tak, jak w dniu odbioru, koniecznie stosujmy środki polecane przez producenta. Do codziennej pielęgnacji: Bona Cleaner; do warstwy ochronnej: Bona Polish.