Malowanie parkietu na biało "Styl Szwedzki"

Dzisiaj podzielimy się naszą wiedzą i praktyką na temat malowania parkietu na biało.

Parkiet bukowy, około 70 lat. Duże ubytki i szpary pomiędzy klepkami. Widoczne też ślady po domowych zwierzętach. Mieliśmy dwa wyjścia: albo zrywamy cały parkiet i robimy wszystko od początku, co wiązałoby się dla klienta z dużymi kosztami (demontaż obecnego parkietu, zerwanie subitu, wylanie masy samopoziomującej, a w końcu montaż nowego parkietu), albo...

Przed przystąpieniem do aplikacji farby Bona Decor Paint, wykonaliśmy szlifowanie parkietu. Nie zapomnieliśmy też o dwukrotnym pokryciu całej powierzchni masą Bona Mix&Fill Plus, która wypełniła szczeliny. Pamiętajmy o bardzo dokładnym doszlifowaniu drewna, gdyż farba wyeksponuje wszelkie ślady po pracy materiałów ściernych.

Malowanie

W celu uzyskania poprawy w przyczepności i zwiększenia wydajności farby, zastosowaliśmy podkład Bona Classic Prime. Nie jest on konieczny przy kolorach czarnym i ciemnoszarym. Po wyschnięciu nałożyliśmy farbę przy pomocy wałka z mikrofibry. Pamiętajmy o zmatowieniu pierwszej warstwy krążkami diamentowymi gr. 240. Po wyschnięciu, dla polepszenia efektu białego parkietu, aplikowaliśmy drugą warstwę farby Bona Decor Paint. Jako ciekawostka: farbę można do 50% zawartości opakowania rozcieńczyć Bona Novia.

Aplikacja Lakieru

Mając na uwadze to, że farba Bona Decor Paint nie może być pozostawiona na parkiecie bez jej należytego zabezpieczenia (nie jest w wystarczającym stopniu odporna na ścieranie), zastosowaliśmy lakier dwuskładnikowy Bona Traffic półmat. Oczywiście można też użyć lakieru Bona Traffic HD o dowolnym stopniu połysku.

Oto efekt naszych prac. Co Państwo o tym sądzicie?