Pielęgnacja podłogi drewnianej

Podłogi drewniane bardzo nie lubią piasku, który wnosimy na podeszwach butów, gdyz sprzyja on powstawaniu rys. Należy więc na bieżąco go usuwać. Używaj do tego szczotki z miękkim włosiem lub odkurzacza posiadającego szczotkę. Podłogę należy również regularnie myć, używając niewielkiej ilości wody z mydłem - pamiętaj, że nadmiar powoduje puchnięcie drewna i deformację parkietu.

Raz w miesiącu na powierzchnię podłogi drewnianej powinniśmy nałożyć specjalny preparat przeznaczony do pielęgnacji naszego rodzaju podłogi. Do podłóg lakierowanych powinny być używane preparaty nie zawierające tłuszczu; natomiast do podłóg olejowanych i woskowanych - zawierające tłuszcz.

By utrzymać podłogę w idealnym stanie warto też ją pastować. Pastowanie polega na nałożeniu cienkiej warstwy preparatu na powierzchnię a następnie jej wypolerowanie. Pastowanie zabezpiecza podłogę przed przyleganiem brudu. Pamiętaj jednak, że podłoga po pastowaniu może być bardzo śliska.

Co około 7–10 lat, zależnie od poziomu zniszczenia podłogi, należy poddać ją profesjonalnemu cyklinowaniu oraz lakierowaniu lub olejowaniu. Najlepiej zlecić tę czynność wykwalifikowanym firmom, takim jak MASTER Parkiet pod klucz!, które posiadają profesjonalny sprzęt do cyklinowania parkietów i zapewniają najwyższy standard świadczonych usług.