Wszystko o: masy i wylewki samopoziomujące

Masy i wylewki samopoziomujące są stosowane do wyrównywania powierzchni, na którą zamierzamy na przykład położyć panele. Można wylewać je na podłoże betonowe, panele, kafelki, etc. Preparat sam rozlewa się po podłożu, pokrywając je równomierną warstwą o wysokości od 1 do 20mm.

Przygotowanie masy samopoziomującej jest stosunkowo proste: potrzebna jest do tego woda oraz masa w proszku, najczęściej sprzedawana w workach po 25 kg.

Ważna uwaga: inny rodzaj masy samopoziomującej stosować będziemy do powierzchni mokrych - jak kuchnia czy łazienka, a inny do powierzchni zewnętrznych - jak balkon czy taras.

Do wyrównania podłoża wewnątrz polecamy użycie mas cementowych: szybko schną i twardnieją w 2–3 dni. Masy cementowe są wrażliwe na oddziaływanie temperatury oraz wilgoci - pod ich wpływem mogą się kruszyć. Dlatego do wyrównywania podłoża na zewnątrz budynku wybierz zaprawę cementową mrozoodporną. Alternatywnie zamiast masy cementowej można użyć masy gipsowej. Jest odporna na działanie temperatury, może być używana na ogrzewanie podłogowe. Wiąże się szybciej niż masa cementowa, ale nie może być stosowana na zewnątrz.