Ile kosztuje cyklinowanie starego parkietu?

Jeżeli zależy Ci na estetycznym wyglądzie Twojego mieszkania, to z pewnością masz już niejeden remont za sobą. Rewitalizacja większości elementów nie jest kłopotliwa. Dla przykładu, kiedy pragniesz odmienić kondycję ścian, doskonale wiesz, że powinieneś je przemalować lub pomyśleć o nałożeniu tapety. Są jednak obszary, które rodzą pewien dylemat, czy przeprowadzać prace odnawiające, czy może postawić na nową konstrukcję.

Tak jest z podłogą, która często determinuje konieczność interwencji fachowców. Renowacja parkietu wymaga odpowiedniej wiedzy, umiejętności i dysponowania profesjonalnymi narzędziami. Nasza firma prowadzi specjalistyczne usługi parkieciarskie w Warszawie, których celem jest przywrócenie dawnego blasku zniszczonej nawierzchni. Sprawdź, na czym polega cyklinowanie i dowiedz się, jak możesz przy jego pomocy odświeżyć mieszkanie. Postaw na naszych fachowców!

Koszty

Ceny procesu cyklinowania mogą być różne. Na ich wysokość wpływa przede wszystkim rodzaj zamówionej usługi. Może ona mieć charakter podstawowy lub zawierać dodatkowe zabiegi pielęgnacyjne jak matowanie czy lakierowanie. Przy tych czynnościach istotna jest też liczba wykonywanych warstw. W przybliżeniu można przyjąć, że najtańsza usługa wynosi 59 zł/m 2, a najdroższa 140 zł/m 2.

Czy cyklinowanie parkietu ma sens?

Podłoga wykonywana z litego drewna układana jest wedle techniki łączeń piór z wpustami. Od tego, jak dokładnie praca ta zostanie wykonana, będzie zależała żywotność konstrukcji. Przy profesjonalnym montażu można liczyć nawet na kilkadziesiąt lat jej funkcjonalności. W międzyczasie mogą jednak pojawić się widoczne oznaki jej starzenia. To różnego rodzaju wytarcia, zabrudzenia, blaknięcie lakieru itp. Jest to zrozumiała sytuacja, która wynika z codziennego użytku. Na szczęście w takim przypadku profesjonalna renowacja podłóg usunie skutki upływającego czasu.

Krążą jednak pogłoski, że odnawianie powierzchni, po której się chodzi, nie ma sensu. Nie jest to prawdą. Istnieją sytuacje, kiedy proces ten jest rzeczywiście nieopłacalny i lepiej zamówić nową konstrukcję. Mają one jednak miejsce tylko wtedy, kiedy grubość deszczułek jest zbyt mała. Jeżeli wartość mierzona od wierzchniej warstwy klepki, do wysokości pióra wynosi co najmniej 3 mm, jak najbardziej warto postawić na renowację. Pierwszym krokiem, który wykona zamówiony fachowiec, będzie cyklinowanie parkietu. Czym jest i jakie korzyści zapewnia?

Zalety cyklinowania

Zanim zdecydujesz się na usługi parkieciarskie, których celem jest odnowienie nawierzchni i usunięcie nieestetycznych uszkodzeń, zobacz, jak dokładnie przebiega taki proces i w jakim celu jest wykonywany. Jego zadaniem jest ścieranie pewnej części warstwy powierzchni klepek. Chodzi o pozbycie się takiej grubości, która nosi ślady zniszczenia. Oczywiście głębokość szlifowania na całej powierzchni musi być wyrównana. Po zlikwidowaniu warstwy zawierającej niedoskonałości podłoga zostanie odświeżona i będzie wyglądać jak nowa. Dzieje się tak dzięki odsłonięciu wewnętrznej, nienaruszonej struktury drewna. Właśnie na tym polega renowacja wykonywana przez cyklinowanie.

Przeprowadzenie takiego zabiegu wymaga umiejętności i doświadczenia w obsłudze maszyny. Nie każdy może ją przeprowadzić, dlatego pracę lepiej zlecić fachowcom. Czynność ta musi przebiegać stopniowo i z wyczuciem. Niewprawne ścieranie powierzchni może jeszcze bardziej uszkodzić drewno i sprawić, że czynność ta nie tylko nie odzyska dawnego blasku, ale przekreśli szansę na remont i wymusi konieczność przeprowadzenia wymiany wszystkich deszczułek. Nasi specjaliści przeprowadzą odnowę w sposób bezpieczny i szybki, a efekt zadowoli nawet najbardziej wybrednego klienta.

Dalsze prace renowacyjne

Wiele osób decyduje się zakończyć renowację podłogi na cyklinowaniu. Proces ten rzeczywiście odświeża wygląd nawierzchni, pozostawiając ją w estetycznym stanie. Można pójść jednak krok dalej i zyskać jeszcze lepszy efekt. Chodzi o usunięcie głębokich uszkodzeń jak np. odpryski w klepkach czy zalegająca pleśń. Żeby tego dokonać, niezbędna jest rezerwa drewnianych płytek lub dobranie w sklepie produktu wykonanego z tego samego rodzaju drewna. Nie trzeba martwić się o różnicę barwy. Odsłonięcie bowiem wewnętrznej gramatury klepki przez szlifowanie uwydatni jej pierwotną kolorystykę i nasycenie.

Na koniec warto postawić na lakierowanie. Po pierwsze, drewno zyska dzięki temu intensywny wygląd, a lakier podkreśli jego naturalny charakter i pięknie zaakcentuje słoje. Druga zaleta to zabezpieczenie jego struktury. Położenie takiej warstwy na klepkach będzie stanowiło ich ochronę przed ścieraniem, rysowaniem, tłustymi plamami, a także przyjmowaniem wilgoci, co znacznie zminimalizuje ryzyko pojawiania się pleśni i grzybów. Dopiero tak kompleksowe zabiegi zapewnią najlepszy efekt wizualny.

Podsumowanie

Rewitalizacja nawierzchni, po której chodzi się w domu, to dobry pomysł, żeby wnieść do niego powiew świeżości. Nasza firma oferuje cyklinowanie parkietu w Warszawie oraz inne usługi parkieciarskie. Postaw na naszą pomoc, jeśli zależy Ci na pięknym mieszkaniu. Renowacja podłóg, którą możesz u nas zamówić, zapewni:

  • usunięcie zabrudzeń, zarysowań, wyblakniętych fragmentów;
  • pozbycie się pleśni i grzybów;
  • likwidację głębokich uszkodzeń;
  • odzyskanie pięknej kolorystyki i intensywności barwy;
  • podkreślenie naturalnego charakteru drewna i jego impregnację dzięki zastosowaniu lakieru.