Archiwum bloga: Listopad 2018

Powrót do wszystkich wpisów

Deska dwuwarstwowa

Mamy do ułożenia deskę olejowaną dwuwarstwową, tzw. "parkiet gotowy". Dlaczego deska dwuwarstwowa a nie z litego drewna? Parkiet w galeriach jest narażony na duże skoki wilgotności i temperatur. W godzinach pracy w galerii, przez cały czas działa klimatyzacja, która w nocy jest wyłączana - wtedy poziom wilgoci wzrasta, robi się duszno. Parkiet to musi wytrzymać.

Podłogi drewniane bardzo nie lubią piasku, który wnosimy na podeszwach butów, gdyz sprzyja on powstawaniu rys. Należy więc na bieżąco go usuwać. Używaj do tego szczotki z miękkim włosiem lub odkurzacza posiadającego szczotkę. Podłogę należy również regularnie myć, używając niewielkiej ilości wody z mydłem - pamiętaj, że nadmiar powoduje puchnięcie drewna i deformację parkietu.

Mamy ponad 100-letnie deski. Dom w Trójmieście, a w nim deski świerkowe, które po renowacji mają przypominać pokład na okręcie. Wsłuchując się w słowa właścicieli, postanowiliśmy stworzyć efekt, który nas samych ostatecznie pozytywnie zaskoczył.

Przy konserwacji podłóg olejowanych ważnym jest, by używać minimalną ilość wody do ich mycia. Woda w dużej ilości może wnikać w mikroszczeliny parkietu, co powoduje jego puchnięcie. Pamiętajmy więc, by stosować się do zasady „mniej znaczy więcej”.