Dlaczego cyklinowanie i dlaczego Warszawa?

Lata temu, zastanawiając się gdzie jest moje miejsce na ziemi, postanowiłem zgodnie z rodzinną tradycją, zająć się obróbką drewna. No tak - zadałem sobie pytanie - obróbką drewna, ale dokładnie jaką? I wtedy postanowiłem że założę firmę w moim mieście, w Warszawie. Postanowiłem zająć się cyklinowaniem parkietów.

Trzeba wiedzieć, że wyrażenie "cyklinowanie parkietu", obecnie znaczy to samo co "szlifowanie parkietu". Nazwa "cyklinowanie" ma swoje początki w czasach, gdy do renowacji parkietu wykorzystywało się tzw. cykliny. Czyli: z kawałka, najczęściej, klepki parkietowej po odpowiedniej obróbce i montażu sprężystej stalowej blachy uzyskiwało się narzędzie do pracy. Dzisiaj, do tych samych prac używane są różnego przeznaczenia szlifierki. Stąd nazwa "szlifowanie".

Aby rzetelnie wykonywać usługę cyklinowania w Warszawie, postaraliśmy się o zakup maszyn, które zapewnią nam efekt końcowy na najwyższym poziomie. Obecne cykliniarki pracują na taśmach szlifierskich - "pasach bezkońcowych". Uniemożliwiają powstawanie na parkiecie jakichkolwiek niepożądanych efektów. Bardzo ważnym jest dobranie do różnych etapów pracy odpowiedniej granulacji papieru ściernego.

Maszyną główną nie jesteśmy w stanie dostać się do miejsc trudno dostępnych. Do tego używamy rantówek. Zaś do zamknięcia porów w drewnie i zniwelowania ewentualnych śladów po maszynie głównej stosujemy polerki, których praca jest niezastąpiona dla uzyskania idealnej powierzchni. Poszczególne tarcze urządzenia obracają się względem siebie, a wszystko to jest podpięte pod system odbioru pyłu, co daje nam prawie stuprocentowo bezpyłową obróbkę drewna.

Kiedy podłoga wymaga cyklinowania?

  • gdy na starej powłoce lakierniczej pojawiają się rysy, odbarwione ciemne plamy,
  • gdy powierzchnia lakieru staje się matowa, pojawiają się pierwsze oznaki przetarcia fragmentów lakieru,
  • gdy na całej powierzchni pojawiają się ubytki i szczeliny,
  • gdy kolor parkietu staje się mocno słomkowo-jedwabisty, czyli żółty,
  • gdy na znacznych fragmentach, parkiet odspoinował od posadzki.

Jak samodzielnie wykonać cyklinowanie parkietu?

  1. Usuń gwoździe i klej po wykładzinach dywanowych oraz resztki gruzu po remoncie ścian. Przeprowadź dokładne odpylenie.
  2. Przeprowadź szlifowanie zgrubne - należy dobrać właściwą granulacji papieru: gr. 24 lub 36. Docisk bębna powinien odbywać się automatycznie. Ważną kwestią jest umiejętne prowadzenie maszyny, aby nie zrobić wgłębień, które zdarzają się najczęściej przy zatrzymaniu i ruszaniu cykliniarki.
  3. Wykonaj szlifowanie pośrednie: gr. papieru między 60-80. Do miejsc trudno dostępnych używaj ręcznych szlifierek.
  4. Przedostatnim etapem będzie szlifowanie końcowe: papier gr. 100-120. Pozwala to nam uzyskać idealną gładź.
  5. Ostatnim etapem prac jest polerowanie przy pomocy urządzenia zwanego "polerka". Na talerz zakładamy metalową siatkę gr. 120.

W następnych wpisach zaproponujemy wiele inspiracji odnośnie tego, co można zrobić z tak przygotowanym parkietem.