Wszystko o: kleje do parkietu

Na początku powinniśmy zastanowić się nad rodzajem parkietu i na jakiej powierzchni będziemy go przyklejać. Do wyboru mamy kleje dyspersyjne, poliuretanowe oraz silanowe.

Klej dyspersyjny

To popularny, jednoskładnikowy klej na bazie wody - pełni funkcję rozpuszczalnika. Jego zalety to: brak konieczności mieszania komponentów przed użyciem, stosunkowo duża wytrzymałość i relatywnie niska cena. Jest idealny do klejenia niewielkich powierzchni parkietu lub mozaiki. Nie sprawdza się przy klejeniu dużych części gotowych parkietów oraz desek.

Klej poliuretanowy

Są dwa rodzaje: kleje poliuretanowe jednoskładnikowe i dwuskładnikowe.

Kleje poliuretanowe jednoskładnikowe, podobnie jak kleje dyspersyjne, nie wymagają wcześniejszego mieszania komponentów. Kleje poliuretanowe dwuskładnikowe składają się z dwóch elementów: kleju oraz utwardzacza, które należy wymieszać przed użyciem.

To obecnie jedne z najpopularniejszych klejów - są bardzo wytrzymałe i szybko schną. Można je aplikować na ogrzewanie podłogowe, nadają się do każdego rodzaju parkietu i drewna.

Kleje silanowe

To najnowsze rozwiązanie. Łączą w sobie zalety preparatów jednoskładnikowych (brak konieczności mieszania komponentów przed użyciem) z zaletami preparatów dwuskładnikowych (bardzo duża wytrzymałość, elastyczność). Są ekologiczne i nie pozostawiają zapachu. Czas wiązania jest dłuższy (około 40 minut), co pozwala na dokonanie poprawek zanim klej wyschnie.