Archiwum bloga: Październik 2018

Powrót do wszystkich wpisów

Lata temu, zastanawiając się gdzie jest moje miejsce na ziemi, postanowiłem zgodnie z rodzinną tradycją, zająć się obróbką drewna. No tak - zadałem sobie pytanie - obróbką drewna, ale dokładnie jaką? I wtedy postanowiłem że założę firmę w moim mieście, w Warszawie. Postanowiłem zająć się cyklinowaniem parkietów.

Zmiana koloru parkietu to czynność, która osobom bez doświadczenia przysparza ogromu trudności. Jaką wybrać bejcę? Wodną, spirytusową, a może olej? Internet podpowiada wiele sprawdzonych i niesprawdzonych rozwiązań. A jak jest naprawdę?

Użycie papieru ściernego to skuteczny i dokładny sposób na pozbycie się starych warstw różnych preparatów z parkietu. Papieru ściernego można używać do różnych powierzchni, zarówno ręcznie (np.: do mebli drewnianych) jak i z pomocą dedykowanych maszyn do cyklinowania parkietu.

Rodzaje wosków

  • woski zwierzęce – inaczej: woski pszczele. Dostępne w puszce lub w bloku. Rozpuszcza się je w terpentynie.
  • woski roślinne – mają charakterystyczne, żółtozielone zabarwienie. Rozpuszcza się je na ciepło w benzynie lub alkoholu etylowym.
  • woski mineralne – bardziej znane pod nazwą: parafina. Tak jak woski zwierzęce rozpuszcza się je w terpentynie.

Czym jest bejca do parkietu? Bejca jest impregnatem do barwienia drewna. Po nałożeniu wnika w strukturę drewna i barwi jego powierzchnię - jednocześnie zachowany jest rysunek słojów. Bejca pomaga wyrównać barwę podłoża i zamaskować różnice pomiędzy odcieniami.

Obecnie na rynku dostępne są już gotowe parkiety olejowane - takie nie wymagają dodatkowych zabezpieczeń. Jeśli jednak decydujemy się na parkiet sosnowy, dębowy, egzotyczny czy też mozaikę, koniecznie trzeba go zabezpieczyć. Warto wiedzieć, że podłogom dębowym zdarza się zmienić kolor podczas zabiegu olejowania.

Na rynku dostępne są dwa rodzaje lakierów: rozpuszczalnikowe oraz wodne. Wbrew powszechnemu przekonaniu lakiery na bazie wody nie są wcale gorsze. Oba typy charakteryzują się dużą wytrzymałością na oddziaływanie czynników mechanicznych takich jak przesuwanie mebli, rysy, itd.