Czy można położyć parkiet na ogrzewanie podłogowe?

Naturalne drewno kojarzy się z ciepłem i elegancją. Ten ulubiony materiał stylu skandynawskiego, przeżywa obecnie renesans. Jest na samym szczycie trendów aranżacyjnych. Króluje w przestrzeniach zaprojektowanych w konwencji nowoczesnego minimalizmu, industrialnych oraz klasycznych. Dzięki szerokiej palecie barw brązu, idealnie komponuje się z meblami matowymi i na wysoki połysk, z kanapami obitymi tkaniną i skórą, z dowolnym kolorem farby, a także cegłą i kamieniem. Wprowadzane jest do wnętrz inspirowanych włoskim luksusowym apartamentem, prowansalską willą oraz kamienicą w Paryżu i przedwojennej Warszawie. Architekci polecają je również jako formę wykończenia ścian. Układnie klepek parkietu może mieć wówczas charakter trójwymiarowy. Umieszczane są one pod kątem lub na różnej wysokości względem siebie. Daje to efekt wizualnej dynamiki, którą potęguje odpowiednie oświetlenie z listwy pod sufitem oraz lamp stojących.

Parkiety są synonimem dobrego standardu wykończenia. Wbrew obiegowej opinii ogrzewanie podłogowe nie wyklucza możliwości ich położenia. Dotyczy to zarówno ogrzewania wodnego, jak i opcji na matach elektrycznych. Wystarczy dobry gatunek drewna i odpowiednia technika.

Odpowiedni gatunek drewna

Inwestorzy obawiają się, iż pod wpływem dużych zmian temperatury będą one rozsychać, zmieniając wygląd i objętość. Na ten proces rzeczywiście podatne jest drewno o dużym współczynniku skurczu. Szpecące szczeliny nie pojawią się, jednak jeśli sięgniemy po odpowiedni typ posadzki i zadbamy o właściwy poziom usług parkieciarskich. Dąb, akcja, merbau, iroko, doussie, jatoba oraz tek nie ulegają odkształceniom, ponieważ cechuje je długi czas osiągania równowagi higroskopijnej. Takie parkiety są odporne na uszkodzenia mechaniczne, łatwe w eksploatacji oraz mają ładnie się prezentujące wybarwienie i rzeźbę usłojeń. Odznaczają się walorami praktycznym i estetycznymi. Niezalecane jest natomiast wykorzystanie klonu, buku, jesionu i grabu.

Rozmiar klepek i technika kładzenia

Ważny jest również sposób układania parkietów oraz jego parametry techniczne, w tym wysokość i szerokość pojedynczych elementów. Grubość klepki nie powinna przekroczyć 1,5 cm. Tradycyjne parkiety - zwykle o grubości 1,5-2,2 cm - i lite deski podłogowe mające 3 cm wykazują się słabym przewodnictwem. Funkcja ogrzewania zostaje przy nich mocno ograniczona przez zbyt duży opór cieplny. Energia nie przedostaje się na zewnątrz i jest zatrzymywana w materiale.

Kluczowa jest również budowa samej podłogi. Włączenie ogrzewania zmienia warunki w pomieszczeniu i drewno na nie reaguje. Wzrost temperatury prowadzi do obniżenia względnej wilgotności powietrza nad powierzchnią posadzki aż do 30%. Skutkuje to wysuszeniem materiału i zmianami w rozmiarze poszczególnych klepek. Kurczenie doprowadza do powstawania nieestetycznych szczelin, w które łatwo wnika bród. Wielkość tworzących się szpar jest proporcjonalna do szerokości i grubości parkietu.

Sposobem na minimalizowanie efektu rozsychania się jest układanie cienkich podłóg o wąskich elementach – w formie mozaiki i parkietu przemysłowego. Specjaliści rekomendują też technikę warstwową, ponieważ odmienne rozmieszczenie słoi w sąsiadujących poziomach drewna ogranicza jego pracę i wypaczanie. Krzyżowa kompozycja chroni przed skutkami naprężania wywołanego naprzemiennym kurczeniem i pęcznieniem. W rezultacie deski zachowują swój kształt oraz wymiar. Eliminuje to także ryzyko pojawienia się mikroszczelin, dzięki czemu atrakcyjny wygląd na całej swojej powierzchni utrzymuje nawet podłoga zbudowana z szerokich części. To metoda, którą wprawnie zastosuje firma oferująca kompleksowe usługi parkieciarskie. Technika ta wymaga bowiem dużej dyscypliny technologicznej oraz precyzji i zręczności manualnej. Powierzenie jej osobie bez odpowiednich kompetencji będzie stratą pieniędzy.

Koordynacja prac budowlanych i remontowych

Układanie parkietu na instalacji ogrzewania podłogowego uda się wyłącznie przy skoordynowanej współpracy ekipy montującej system grzewczy i fachowców od usług parkieciarskich. Zespół budowlany odpowiedzialny jest w tym momencie za właściwe wygrzanie podłoża, celem odparowania wody, którą inaczej zabsorbuje świeżo położone drewno. Proces trwa około 21 dni i należy go przeprowadzić bezpośrednio przed rozpoczęciem układania parkietów. Istotna jest też właściwa temperatura powietrza – zaczynamy od 21° C, a następnie zwiększmy ją stopniowo o 1-2 stopnie dziennie do maksymalnie 26° C. Zwieńczeniem całej czynności jest lakierowanie. Najlepiej sprawdzają się produkty na bazie żywic syntetycznych, głównie uretanowo-alkidowe, albo wosk i olej.

Zachęcamy do pytań i kontaktu. Nasza siedziba mieści się w Warszawie, ale chętnie obsługujemy klientów z całego Mazowsza. Mamy duże doświadczenie i doskonałej klasy sprzęt pozwalający na wysokiej klasy usługi parkieciarskie. Wykonujący je wykwalifikowani pracownicy zawsze zostawiają po sobie porządek i dbają o każdy detal, są sumienni i odpowiedzialni. Od zawsze przykładamy wagę do precyzji, estetyki wykończenia i montażu, terminowości i uczciwej wyceny.

Zapraszamy równie do zapoznania się z przykładami realizacji usług parkieciarskich w nieruchomościach z Warszawy i okolic.