Naturalne drewno kojarzy się z ciepłem i elegancją. Ten ulubiony materiał stylu skandynawskiego, przeżywa obecnie renesans. Jest na samym szczycie trendów aranżacyjnych. Króluje w przestrzeniach zaprojektowanych w konwencji nowoczesnego minimalizmu, industrialnych oraz klasycznych. Dzięki szerokiej palecie barw brązu, idealnie komponuje się z meblami matowymi i na wysoki połysk, z kanapami obitymi tkaniną i skórą, z dowolnym kolorem farby, a także cegłą i kamieniem. Wprowadzane jest do wnętrz inspirowanych włoskim luksusowym apartamentem, prowansalską willą oraz kamienicą w Paryżu i przedwojennej Warszawie.
Blog - wszystko o podłogach i parkietach
Jeżeli zależy Ci na estetycznym wyglądzie Twojego mieszkania, to z pewnością masz już niejeden remont za sobą. Rewitalizacja większości elementów nie jest kłopotliwa.
Masy i wylewki samopoziomujące są stosowane do wyrównywania powierzchni, na którą zamierzamy na przykład położyć panele. Można wylewać je na podłoże betonowe, panele, kafelki, etc.
Na początku powinniśmy zastanowić się nad rodzajem parkietu i na jakiej powierzchni będziemy go przyklejać. Do wyboru mamy kleje dyspersyjne, poliuretanowe oraz silanowe.
Dzisiaj podzielimy się naszą wiedzą i praktyką na temat malowania parkietu na biało.
Deska dwuwarstwowa
Mamy do ułożenia deskę olejowaną dwuwarstwową, tzw. "parkiet gotowy". Dlaczego deska dwuwarstwowa a nie z litego drewna? Parkiet w galeriach jest narażony na duże skoki wilgotności i temperatur. W godzinach pracy w galerii, przez cały czas działa klimatyzacja, która w nocy jest wyłączana - wtedy poziom wilgoci wzrasta, robi się duszno. Parkiet to musi wytrzymać.
Podłogi drewniane bardzo nie lubią piasku, który wnosimy na podeszwach butów, gdyz sprzyja on powstawaniu rys. Należy więc na bieżąco go usuwać. Używaj do tego szczotki z miękkim włosiem lub odkurzacza posiadającego szczotkę. Podłogę należy również regularnie myć, używając niewielkiej ilości wody z mydłem - pamiętaj, że nadmiar powoduje puchnięcie drewna i deformację parkietu.
Mamy ponad 100-letnie deski. Dom w Trójmieście, a w nim deski świerkowe, które po renowacji mają przypominać pokład na okręcie. Wsłuchując się w słowa właścicieli, postanowiliśmy stworzyć efekt, który nas samych ostatecznie pozytywnie zaskoczył.
Przy konserwacji podłóg olejowanych ważnym jest, by używać minimalną ilość wody do ich mycia. Woda w dużej ilości może wnikać w mikroszczeliny parkietu, co powoduje jego puchnięcie. Pamiętajmy więc, by stosować się do zasady „mniej znaczy więcej”.
Lata temu, zastanawiając się gdzie jest moje miejsce na ziemi, postanowiłem zgodnie z rodzinną tradycją, zająć się obróbką drewna. No tak - zadałem sobie pytanie - obróbką drewna, ale dokładnie jaką? I wtedy postanowiłem że założę firmę w moim mieście, w Warszawie. Postanowiłem zająć się cyklinowaniem parkietów.
Zmiana koloru parkietu to czynność, która osobom bez doświadczenia przysparza ogromu trudności. Jaką wybrać bejcę? Wodną, spirytusową, a może olej? Internet podpowiada wiele sprawdzonych i niesprawdzonych rozwiązań. A jak jest naprawdę?
Użycie papieru ściernego to skuteczny i dokładny sposób na pozbycie się starych warstw różnych preparatów z parkietu. Papieru ściernego można używać do różnych powierzchni, zarówno ręcznie (np.: do mebli drewnianych) jak i z pomocą dedykowanych maszyn do cyklinowania parkietu.
Rodzaje wosków
- woski zwierzęce – inaczej: woski pszczele. Dostępne w puszce lub w bloku. Rozpuszcza się je w terpentynie.
- woski roślinne – mają charakterystyczne, żółtozielone zabarwienie. Rozpuszcza się je na ciepło w benzynie lub alkoholu etylowym.
- woski mineralne – bardziej znane pod nazwą: parafina. Tak jak woski zwierzęce rozpuszcza się je w terpentynie.
Czym jest bejca do parkietu? Bejca jest impregnatem do barwienia drewna. Po nałożeniu wnika w strukturę drewna i barwi jego powierzchnię - jednocześnie zachowany jest rysunek słojów. Bejca pomaga wyrównać barwę podłoża i zamaskować różnice pomiędzy odcieniami.
Obecnie na rynku dostępne są już gotowe parkiety olejowane - takie nie wymagają dodatkowych zabezpieczeń. Jeśli jednak decydujemy się na parkiet sosnowy, dębowy, egzotyczny czy też mozaikę, koniecznie trzeba go zabezpieczyć. Warto wiedzieć, że podłogom dębowym zdarza się zmienić kolor podczas zabiegu olejowania.
Na rynku dostępne są dwa rodzaje lakierów: rozpuszczalnikowe oraz wodne. Wbrew powszechnemu przekonaniu lakiery na bazie wody nie są wcale gorsze. Oba typy charakteryzują się dużą wytrzymałością na oddziaływanie czynników mechanicznych takich jak przesuwanie mebli, rysy, itd.